O meni

Moja fotografija
Slovenia
Po poklicu sem krajinska arhitektka, v srcu pevka. S svojim delom želim na vse druge ljudi prenašati sporočilo: »Pozitivnost, odgovorno delo, čudenje in ljubezen. To je vsebina, ki naj napolni moje in tvoje srce!« (foto: Janez Kotar)

sreda, 5. junij 2013

»Zeleni kvadrat« za vsakogar

Pametni ljudje se tako ali drugače vračamo k naravi, ki je življenjski prostor vseh živih bitij: rastlin, živali in človeka. Žal ljudje pogosto sploh ne razmišljamo oziroma preprosto pozabimo na lastno odgovornost do okolja v globalnem in lokalnem smislu. O pomenu zdravega okolja nas prepričajo šele grenke posredne in neposredne posledice prekomernega izkoriščanja narave in njenih virov. Naj vas spodbudim, da tako kot jaz začnete svoje sodelovanje z naravo z majhnimi koraki. Pomembno je, da pri vsem skupaj razmišljamo s svojo glavo, opazujemo naravo, nikdar ne obupamo in si za vzor vzamemo ljudi, ki jim je nekaj že uspelo. Vse življenje se namreč učimo drug od drugega.

Sam ne morem spremeniti ničesar, sem premlad/prestar, nimam dovolj denarja, nimam svoje zemlje, saj se ne izplača, … to so le izgovori, s katerimi opravičujemo lasten strah pred neuspehom. V kolikor smo pripravljeni na najslabše in hkrati upamo na najboljše, smemo brez pomislekov verjeti v svoj uspeh. Sčasoma si lahko ob vedno večjih in pogostejših akcijah dovolimo velike želje in cilje kot sta na primer »Vrt za vsakega Slovenca« ali »100 % prehranska samooskrba Slovenije«. Vse to seveda velja tudi za katerokoli drugo področje življenja. In kot pravi uspešna hrvaška vrtnarka Kornelija Benyovsky Šoštarić: »Pozitivne spremembe v določenem omejenem delu narave vplivajo tudi zunaj svojih meja in tudi drugje spodbudijo obnovo in pozitivne spremembe.« Včasih je torej dobro pogledati preko meja in enostavno biti sprememba, ki si jo želiš v svetu.

Star slovenski zelenjavni vrt ali »garteljc« je bil že nekoč zeleni kvadrat, kot ga 
pisuje Kornelija Benyovsky Šoštarić

Zeleni kvadrat Kornelije Benyovsky Šoštarić
V času, ko je v svetovnem merilu pridelava hrane postala visoko donosna industrijska panoga in imamo v trgovinah polne police živil vprašljive kakovosti, je zelo pomembno, čemu namenjamo svoj denar in čas. Od tega je odvisno tudi naše zdravje in kakovost bivalnega okolja ter vpliv človeka na planet Zemlja. Prav o tem je kot mlada novinarka veliko pisala Kornelija Benyovsky Šoštarić iz Zagreba, ki je končala študij vrtnarstva in oblikovanja krajine na agronomski fakulteti kot kompromis med želenim študijem slikarstva in željo staršev, da se ukvarja s čim bolj konkretnim. Za to odločitev ji ni žal, saj svojo likovno ustvarjalnost sedaj na svojstven način udejanja v vrtnarstvu in oblikovanju vrtov, poleg lepote narave pa jo pri delu nagovarja predvsem to, da zna za svojo družino sama pridelati zdravo hrano, česar uči tudi druge. 

Kornelija Benyovsky Šoštarić je avtorica knjige z naslovom Zeleni kvadrat, ki je bila prevedena tudi v slovenščino. Za hrvaško televizijo pripravlja čudovite oddaje o organskem vrtnarjenju »Vrtnarka« (»Vrtlarica«), ki jih snemajo kar v njenem vrtu. Nekaj teh oddaj je dostopnih tudi na vsem znanem internetnem kanalu Youtube, na sporedu pa je ob nedeljah že od septembra 2011 na HTV.

Košček zelenega mozaika
Smisel mojega, tvojega in vsakega drugega »zelenega kvadrata« je v tem, da namesto podrejanja narave ljudem pomaga odkrivati drugačen pristop, pride do sodelovanja z naravo. Gre za zdrav in obetajoč življenjski slog, ki zagotavlja tudi več zadovoljstva in sreče. Tako kot bi morali vsi znati kuhati, je življenjskega pomena tudi to, da znamo vsaj nekaj zdrave hrane tudi sami pridelati. To je hrana, ki na poti do naše mize ne prepotuje na tisoče kilometrov. Si lahko predstavljate ta čudoviti zeleni mozaik, ki bo skozi čas zacelil rane dolgo izkoriščane narave?

Več: revija Moj mali svet, številka 06, letnik 45/2013