Gre za delček moje magistrske naloge, ki podaja nekaj temeljnih misli in zanimivih vprašanj, o katerih si želim razpravljati z vami :) Vabljeni h komentiranju!
Ste že slišali tudi za izraz ekoturizem? Pravzaprav ne gre za nič posebno novega. Pri ekoturizmu ali drugače povedano ekološkem, sonaravnem, zelenem, naravi prijaznem, trajnostnem turizmu gre bolj za usmeritev kot posebno vrsto turizma. V svetu se je začel pospešeno razvijati vzporedno z množičnimi okoljevarstvenimi gibanji kot odgovor na vse večji vpliv človeka na naravno okolje in posledice masovnega turizma.
Slovenija premore čudovita razgledišča. Na sliki je pogled
proti Bohinjskemu jezeru z Vodnikovega razglednika
|
Ekoturizem v Sloveniji
Danes turistu ni več dovoljeno prav vse, kar si zamisli, da bi v času obiska določenega kraja lahko počel. Vodiči po ekoturističnih interesnih območjih, predstavitvene spletne strani in informacije na tablah, ki so postavljene na pomembnih točkah v prostoru, obiskovalce seznanjajo s pravili, prepovedmi in priporočili glede obnašanja znotraj bolj ali manj določenih meja. Upoštevanje predstavljenih priporočil poleg ohranjanja vrednosti naravnega okolja obiskovalcem zagotavlja tudi ustrezno varnost in boljše doživljanje prostora.
Obiski krajinskih parkov in podobnih območij dvigajo ekološko ozaveščenost, spoznanje o nujnosti varovanja naravnih lepot in planeta kot celote. Okolju prijazen turizem ima torej pomembno ozaveščevalno, raziskovalno, izobraževalno in kulturno vlogo, ki potrebuje svoj prostorski okvir in organiziran nadzor/upravljanje. Sožitje med ohranjanjem narave in interesom turistov ter domačih rekreativcev je možno tako, da obiskovalci opazujejo, varujejo in vlagajo v območja naravnih parkov, z dohodkom od turizma se omogoča sanacija okolja ter druge akcije povezane z varovanjem naravnih in kulturnih vrednosti. V Sloveniji kljub na splošno ohranjenem občutku za pristen stik z naravo ekoturizem še ni posebno dobro razvit. Imamo sicer kar nekaj ekoloških kmetij, posamično razdrobljeno drugo ponudbo in zares veliko potenciala, da kot država postanemo v svetu prepoznavni prav po tem novem konceptu turizma. Prav ves turizem naj bi v bodoče postajal vedno bolj okolju prijazen, vendar lahko o ekoturizmu najlažje govorimo v okviru nacionalnih parkov (najvrednejša naravna dediščina države), regijskih naravnih parkov (pokrajinska pomembnost) in krajinskih parkov (pretežno lokalna pomembnost). Slovenija ima ogromno naravne dediščine, ki samo čaka, da jo odkrijete tudi vi, zato ne čakajte na novo poletje, temveč obiščite Ljubljansko barje, Goričko, Pokljuko ali kak drug čudovit konec Slovenije že v prihajajočem vikendu. Če boste to storili z vlakom, s kolesom ali peš, bo vaš izlet še toliko bolj »eko«.
Več: revija Moj mali svet, številka 09, letnik 45/2013