O meni

Moja fotografija
Slovenia
Po poklicu sem krajinska arhitektka, v srcu pevka. S svojim delom želim na vse druge ljudi prenašati sporočilo: »Pozitivnost, odgovorno delo, čudenje in ljubezen. To je vsebina, ki naj napolni moje in tvoje srce!« (foto: Janez Kotar)

ponedeljek, 4. november 2013

Vrt kot živalsko domovanje

Vsak vrt je kot košček narave prostor, kjer na bolj ali manj posrečen način sobivajo rastline, živali in človek. Ves naravni svet je poln čudes in prav živali naredijo vrt še bolj živ. Celo v prihajajočih mrzlih mesecih, ko se skoraj ves rastlinski svet umiri in počiva. Najrazličnejšim živalim lahko na svojem vrtu nudimo prijeten dom ali pa jih povabimo le na obisk. 

Vrt je rezultat človekovega urejanja okolice svojega bivališča in je zato ogledalo svojih lastnikov. Nekateri si prizadevajo naravo podrediti, jo ukrotiti in ji tako bolj ali manj uspešno gospodariti, drugi pa se bolj nagibamo k sodelovanju z naravo in ji dopustimo, da nas navdihuje – taka kot je, kakšno stvar pa tudi nalašč prepustimo izven svojega nadzora. S tako imenovanim organskim načinom vrtnarjenja spodbujamo naravno pestrost in si hkrati ustvarjamo vrt, v katerem ni garanja. Gre le za opazovanje in sodelovanje.

Priprave na zimo

S postavitvijo ptičje krmilnice poskrbimo za ptice, ki jim v zimskem času primanjkuje hrane. S tem si v njih za poletje zagotovimo pomočnike pri omejevanju škodljivih žuželk zelenjavnega vrta. Ptičjo krmilnico in hrano za ptice lahko dandanes kupimo v vsakem vrtnem centru, poseben čar pa da vrtu doma izdelana krmilnica, ki je rezultat naše lastne ustvarjalnosti. Naj bo to spodbuda, da se česa podobnega lotite tudi sami.

Krmilnico namestimo v bližino grmovja in dreves, dovolj visoko, da je ne dosežejo mačke. Računati moramo na nekaj ostankov ptičje hrane po tleh, zato krmilnico postavimo v del vrta, kjer nas to ne bo motilo. Najbolje je, da jo postavimo tako, da lahko ptice diskretno opazujemo skozi okno, saj je to zanimiva predstava za otroke. Skupaj lahko ugotavljamo, katere vrste ptic smo uspeli privabiti v naš vrt. Poskrbimo, da je ptičja hrana vedno na voljo in na suhem, prazne lupine razpihamo stran. Najbolj primerne so različne semenske mešanice, v bližino pa lahko zavežemo tudi vejico jagodičja ali lojevo pogačo. Sama sem shranila tudi zrele glave sončnic s svojega vrta. Pticam jih bom dala na razpolago, ko bo pritisnil mraz.


Opazuj svoj vrt in odkril boš zanimive male zverinice

Preko celega leta lahko na vrtu opazujemo življenje v najrazličnejših oblikah. Če previdno premaknemo kamenje ali star štor morda opazimo kakšno zanimivo žuželko, ki je do sedaj še nikoli nismo videli. Morda jo lahko s kančkom otroške zvedave domišljije po svoje poimenujemo in opišemo. Vsako bitje in vsaka stvar v vrtu ima svoje mesto in je tam z namenom, da vrt živi v ravnotežju. Če le imamo dovolj prostora, je zato prav, da pustimo del vrta čim bolj divji oziroma načrtovano pester po vzoru iz narave. Tako si zagotovimo, da vrt resnično živi.

Več: revija Moj mali svet, številka 11, letnik 45/2013

Ni komentarjev:

Objavite komentar